آهن آلات, مصنوعات فلزی

رابیتس چسیت؟ قیمت رابیتس

رابیتس

رابیتس محصولی از گروه فلزات است که برای کارهای تزئینی و طراحی داخلی در صنعت ساختمان استفاده می‌شود. رابیتس ورقه فولادی مشبک است که از انواع ورق‌های گالوانیزه گرم تشکیل شده و با استفاده از مفتول‌های گالوانیزه رابیتس‌بندی به شکل یک لایه به شبکه فرعی متصل می‌شود.

رابیتس از کشش عرضی و پرس ورق‌های گالوانیزه تولید می‌شود و بعد از گذر از مرحله برش آماده استفاده می‌شود. از رابیتس در سقف‌های کاذب، گچ بری، پوشاندن بتن سیمانی، گچ کاری، ترمیم ترک‌های ساختمانی و … استفاده می‌شود.

فرق راویز با رابیتس

احتمالاً شما با تلفظ عامیانه بسیاری از واژه‌ها روبرو شده‌اید. گاهی برخی واژه‌ها در میان مردم به خودی خود یا برای سادگی تلفظ تغییر می‌کنند و گاهی این امر مردم را به اشتباه می‌اندازد. رابیتس یا راویز دقیقاً یک مفهوم دارد و تنها تلفظ آنها باهم تفاوت دارد.

شاید شما به دنبال فرق رابیتس با راویز باشید و متوجه این تفاوت تلفظ نباشید. برخی از افراد علاوه بر این دو، از واژه رابیس نیز استفاده می‌کنند.

ویژگی های رابیتس

چشمه رابیتس

در قسمت معرفی رابیتس به این مورد اشاره کردیم که روزنه‌های بین ستون‌ها یکی از مشخصه‌های اصلی رابیتس‌ها می‌باشد. در ایران این محصولات به صورت دو یا سه روزنه‌ای تولید می‌شوند که اشکال مختلفی دارد.

رایج‌ترین شکل در کشور متوازی الاضلاعی است که دو زاویه تند و دو زاویه باز دارد.

بدیهی است هر چه تعداد چشمه‌ها بیشتر باشد، ابعاد آن کوچکتر و میزان هدررفت انرژی کمتر خواهد بود. زاویه‌هایی که برای چشمه‌ها در نظر میگیرند در رابطه مستقیم با میزان جذب انرژی است و این زاویه‌ها با محاسبات تعیین می‌شوند.

ستون رابیتس

تعداد ستون‌های رابیتس از جمله مشخصه‌های مهم آن است که در کاربرد آنها حائز اهمیت است. تعداد ستون‌ها می‌تواند ۹، ۱۱ و ۱۳ باشد. رابیتس ۱۳ ستونه در ایران بسیار رایج است و در صنعت ساختمان سازی از این راویزها استفاده می‌شود.

دلیل این امر کیفیت بالای این محصولات است، با اینکه هزینه این نوع راویزها بیشتر است اما به کار بردن آنها بسیار مؤثر است.

برخی از افراد از راویز ۹ ستونه به جای ۱۳ ستونه استفاده می‌کنند تا سرعت کار بالا رود، اما این کار برای کیفیت کار توصیه نمی‌شود.

رابیتس‌های ۱۷ ستونه نیز در جای جای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در ساختمان سازی کشور ما چندان استقبالی از این محصول نشده‌است.

وزن رابیتس

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، در تولید راویز از ورق‌های فلزی مختلفی استفاده می‌شود و این ورق‌ها می‌توانند ضخامت‌های مختلفی داشته باشند. هر چه ضخامت ورق بیشتر باشد، وزن راویز نیز بیشتر می‌شود.

این محصول را می‌توان از نظر وزن به ۴ دسته سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین تقسیم‌بندی کرد.

معماران برای راویزکاری از محصولات مشخصی استفاده می‌کنند و خودشان تعیین می‌کنند که در هر جایی از چه راویزی باید استفاده کرد.

لازم است ذکر شود وزن راویزها معین نمی‌شود و باید با باسکول اندازه‌گیری شود تا قیمت نهایی محاسبه گردد.

جمع‌بندی

رابیتس نوع مشبک ورق‌های فلزی است که در گچ‌کاری و سقف کاذب در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از انواع راویز می‌توان به راویزهای ۹ ستونه و ۱۳ ستونه اشاره کرد که در ایران بیش از بقیه انواع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این محصولات نیز بر حسب وزن به فروش می‌رسند و چون مشخصات محصول در کارخانه‌ها معین نمی‌شود، باید روی باسکول قرار بگیرند.

قیمت این محصولات نیز به عواملی مانند نرخ ارز و دلار و میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد و دست‌خوش نوسانات می‌شود.

Back to list