شیمی

بازار پلی استایرن – پلاستوفوم

وریا نوین صنعت رهام-خرید یونولیت-قیمت یونولیت -قیمت روز یونولیت-خرید پلاستوفوم-قیمت پلاستوفوم-قیمت روز پلاستوفوم-خرید انلاین پلاستوفوم-پلی استایرن-قیمت پلی استایرن-قیمت روز پلی استایرن-عایق حرارتی-قیمت عاسق حرارتی پلی استایرن

پلی استایرن چیست ؟

پلی استایرن یکی از پرکاربردترین نوع پلاستیک بوده که از مونومر استایرن ساخته می شود . پلی استایرن یک ماده ترموپلاستیک است ، به این معنا که در اثر حرارت ذوب شده و پس از سرد شدن به حالت جامد برمیگردد.

از آنجایی که مولکول‌های پلی استایرن بلند و زنجیری هستند و از هزاران اتم تشکیل شده اند، نیروی کششی بین مولکول‌ها بزرگ می‌باشد.

هنگام حرارت دادن پلی استایرن زنجیره ‌ها سازگاری بیشتری بدست آورده و از کنار یکدیگر سر می‌خورند که این سستی بین حالت انعطاف پذیری و کشسانی به این ماده می‌دهد. قابلیت بدشکل شدن پلی استایرن  در دمای بالاتر از دمای تبدیل شیشه‌ای ،به پلی استایرن این امکان را می‌دهد که این ماده هنگام حرارت دادن به راحتی نرم شده و به شکل‌های گوناگون درآید.

در صنعت ساختمان برای پایداری و بهره وری انرژی استفاده مناسب از عایق ها همیشه مهمترین مسئله بوده است. راه های مختلفی برای ایزوله کردن ساختمانها وجود دارد .یکی از متریال های پر طرفدار و مورد استفاده جهت عایق کردن ساختمان فوم پلی استایرن می باشد که از دیر باز محبوب بوده است.

فوم استایرن یک ماده عایق پلاستیکی سفید رنگ است که جهت عایق نمودن ساختمانها مورد توجه در صنعت ساختمان است.

ویژگی های فوم پلی استایرن

۱.ضد حریق

۲.عایق حرارتی مناسب

۳.خواص مکانیکی ایده آل ( مقاومت در برابر فشار و میرا نمودن شوک وارده )

۴.عدم حساسیت به آب

۵.توانایی قالب گیری و برش در اشکال مختلف

۶.امکان بازیافت

۷.هزینه کم به ازای واحد حجم

۸.دانسیته پایین

۹.وزن کم و استحکام خوب

وریا نوین صنعت رهام-خرید پلی استایرن-قیمت پلی استایرن-قیمت روز عایق پلی استایرن - عایق حرارتی پلی استایرن-عایق دما پلی استایرن-پلاستوفوم-قیمت پلاستوفوم-قیمت روز پلاستوفوم-خرید آنلاین پلی استایرن-پلاستوفوم

یکی از ویژگی های فوم پلی استایرن عدم بخش شعله آتش میباشد و با دور شدن شعله مستقیم از آن، خیلی زود خاموش میشود. به عبارتی، اگر شما با یک فندک به مدت ٢٠ الی ٣٠ ثانیه در زیر آن یک شعله روشن کنید، هیچ دود غلیظی و سیاهی از آن بلند نمی شود و همچنین با خاموش شدن شعله فندک، شعله ای باقی نمی ماند. از دیگر مزایای استفاده از این بلوک های جدید، پایداری آنها در مقابل زلزله است زیرا به دلیل کاستن بار مرده در مقابل زلزله پایداری بیشتری دارد و خرد نمی شود.

تاریخچه تولید پلی استایرن

نام محصول مورد نظر فوم پلی استایرن انبساطی می باشد و کد آیسیک این محصول  ۲۴۱۳۵۱۲۳۳۳ می باشد. پلی استایرن انبساطی یا به اختصار EPS که از نظر ظاهری مانند فوم پلی استایرن ضد آتش می باشد گرانولی سبک و سفید رنگ است.

این ماده اولین بار در سال ١٩۵٠ تولید گردید. انبساط این محصول در اثر وجود مقداری گاز پنتان است که به صورت حل نشده در هنگام تولید در داخل آن محبوس میشود. این گاز در اثر حرارت ناشی از بخار آب از داخل دانههای پلی استایرن خارج شده و باعث انبساط آن میگردد. در اثر خروج این گاز حجم دانه های پلی استایرن تا ۴٠ برابر اندازه اولیه آنها افزایش مییابد. بعد از عملیات انبساط، دانه های منبسط شده بر حسب نوع کاربرد قالب گیری میشوند. پلی استایرن انبساطی محصولی است که برای محیط زیست و انسان مشکلی ایجاد نمیکند. عدم آسیب رسانی به محیط زیست در تمام مراحل ساخت، کاربرد و بازیافت یا دور ریزی این محصول به چشم میخورد. فوم پلی استایرن ضد آتش در واقع پلی استایرن مقاوم در برابر آتش می باشد.

در ابتدای سال ١٩۵٠ شرکت BASF ،یک فرآیند دو مرحله ای برای تولید فوم پلی استایرن را گسترش داد. در این فرآیند مرحله اول شامل تهیه دانه های حاوی توزیع یکنواخت عامل پف زا توسط روش پلیمریزاسیون سوسپانسیونی مونومر استایرن بوده که در مرحله دوم این ماده در داخل یک قالب فرآیند می گردد. سهولت تولید محصول به هر شکل و اندازه از مزایای این روش بوده که باعث توسعه آن شد. با معرفی فوم پلی استایرن به بازار و کاربردهای آن در صنعت ساختمان و سایر صنایع، این فوم جایگاه خود را در این صنعت یافته است.

مصرف کنندگان پلاستوفوم

بازار جهانی EPS در سال ۲۰۱۸ به میزان ۷۹۹۳.۵ کیلو تن تخمین زده شد و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ به ۱۰،۰۶۵،۴ کیلوتن برسد .توسعه بازار صنعت ساخت و ساز در سراسر جهان باعث ایجاد بزرگترین مصرف کننده EPS شد. ساختار سلول بسته پلی استایرن منبسط شده عامل جذب کم آب شده است. EPS تولید شده تحت آزمایشات زیادی از جمله تراکم ، مقاومت ، قابلیت اشتعال و تخلخل قرار می گیرد.

ساختار پلی استایرن منبسط شده به گونه ای است که این محصول را به ماده ای زیست تخریب پذیر تبدیل میکند و این ماده شیمیایی به دلیل خاصیت بی اثر بودن  به ماده پرکننده پایدار تبدیل میشود. محصولات عایق پلی استایرن انبساطی انرژی مورد نیاز برای خنک سازی و گرم کردن هر سازه را بسیار کاهش می دهند و به عنوان عایق گرما و سرما عمل کرده و باعث کاهش هزینه ها  می شود. پلی استایرن انبساطی در گذشته در دستگاه های شناور و عایق قایق ، جلیقه نجات استفاده می شود.

بیش از ۵٠ سال است که پلی استایرن انبساطی در بسیاری از کاربردهای بسته بندی جای خود را باز کرده است. علاوه بر آن، این محصول در ساخت عایقهای حرارتی برای ساختمان ها، سردخانه ها، تونل های انجماد و کانتینرهای حمل مواد به کار برده میشود. اغلب تولید کننده ها در صنایع مختلف برای عرضه محصولات تولیدی خود نیاز به بسته بندی دقیق دارند تا در هنگام حمل و نقل و عرضه محصول خود از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری کنند. ویژگی هایی نظیر وزن پایین، مقاومت ابعادی و حرارتی، پایداری در برابر رطوبت، ضربه گیری خوب و قالبپذیری عالی پلی استایرن انبساطی در بسته بندی و محافظت از قطعات حساس الکترونیکی نقش بسیار مهمی داشته است. علاوه بر این، پایداری در برابر رطوبت و نیز عدم فسادپذیری پلی استایرن انبساطی، این محصول را در بسته بندی مواد دارویی و غذایی شاخص ساخته است. از دیگر موارد کاربرد این محصول استفاده از آن در عایق کاری است. مقاومت خوب حرارتی و نیز عدم فساد آن در طول زمان باعث استفاده از این ماده در عایق کاری سردخانه ها شده است.

تولید کنندگان پلی استایرن

در شرایط فعلی ایران از ظرفیت تولید انواع محصولات پلی‌استایرن، شامل پلی‌استایرن انبساطی EPS، پلی‌استایرن مقاوم HIPS و پلی استایرن معمولی یا کریستال GPPS را برخوردار است به طوری‌که ظرفیت نصب شده برای تولید این محصولات پلیمری به بیش از ۸۰۰ هزار تن در سال رسیده است.

همزمان با این ظرفیت‌سازی برای تولید گریدهای مختلف و متنوع محصولات پلی‌استایرن در صنایع میان دستی صنعت پتروشیمی سه طرح جدید تولید پلی‌استایرن شامل فاز دوم توسعه پتروشیمی پتروپاک (بخش خصوصی)، فازهای یک و دو پتروشیمی کیمیا صنایع دالاهو با ظرفیت ۱۲۰ هزار تن و پیشرفت ساخت حدود ۸۴ درصدی و پتروشیمی پترو انتخاب با ظرفیت ۵۰ هزار تن در دست ساخت بوده که پیش بینی می‎‌شود با بهره‌برداری از این طرح‌ها ظرفیت تولید پلی‌استایرن در صنعت پتروشیمی کشور از مرز یک میلیون تن در سال عبور کند.

خوراک مورد نیاز برای تولید محصولات پلی‌استایرنی در صنعت پتروشیمی استایرن منومر بوده که پتروشیمی پارس از ظرفیت تولید سالانه ۶۰۰ هزار تن و پتروشیمی تبریز از ظرفیت تولید حدود ۱۰۰ هزار تن برخوردار بوده و عملا هم اکنون شکافی حدود ۱۰۰ هزار تنی بین ظرفیت تولید و مصرف خوراک استایرن منومر در صنایع پتروشیمی کشور وجود دارد.

با افزایش ظرفیت تولید اتان و به تناسب آن اتیلن و بنزن، این قابلیت در صنعت پتروشیمی ایران وجود دارد تا نسبت به طراحی و ساخت طرح‌های جدید تولید استایرن منومر اقدام کرد ، زیرا در شرایط فعلی ظرفیت و تقاضای بالایی در صنایع میان دستی و پائین دستی موجود در کشور و بازارهای هدف خوبی در کشورهای همجوار به ویژه ترکیه برای تولید و عرضه انواع محصولات پلی‌استایرنی وجود دارد. در شرایط فعلی سه نوع محصول پلی استایرنی شامل پلی‌استایرن انبساطی (EPS)، پلی‌استایرن معمولی (GPSS) و پلی‌استایرن مقاوم  (HIPS)  قابلیت تولید در ایران را دارد و آمارهای منتشر شده از سوی موسسات معتبر بین‌المللی نشان می‌دهد که دست کم تا ۱۰ سال آینده تقاضا برای انواع محصولات پلی‌استایرنی رشد تقاضای ۲ درصدی را به صورت سالانه تا سال ۲۰۳۰ میلادی تجربه خواهد کرد.

علاوه بر این فقط در منطقه خاورمیانه که از آن باید به عنوان یکی از کانون‌های تولید اتان و اتیلن صنایع پتروشیمی جهان یاد کرد هم همواره تقاضا بیش از عرضه برای محصولات پلی‌استایرنی وجود دارد و عملا کشورهای رقیبی همچون عربستان، قطر و امارات نمی‌توانند در حوزه تولید و صادرات این محصول پر طرفدار پلیمری مزاحمتی برای پتروشیمی ایران داشته باشند.

مزیت های بلوک سقفی پلی استایرن

در سال های اخیر بلوک های پلی استایرن جایگزین سفال در دیوار منازل و ساختمان ها شده است که این امر باعث بهینه شدن موارد زیر میشود :

۱.کاهش هزینه نیروی انسانی

۲.کاهش مصرف سایر تجهیزات

۳.صرفه جویی در حجم و هزینه بتن

۴.صرفه جویی در هزینه اسکلت و فونداسیون

۵.صرفه جویی در هزینه کلی اجرای سقف

به طور کلی دانه های پلی استایرن انبساطی به عنوان یک محصول نهایی به بازار عرضه میشود که پس از آن توسط کارگاه های مصرف کننده بدون انجام هیچگونه واکنش شیمیایی تبدیل به انواع قطعات و پلی استایرن میشود که این مواد بر حسب دانسیته و شکل و اندازه در زمینه بسته بندی و یا عایق کاری به کار برده میشود.

فوم پلی استایرن ضد آتش در ساخت سازه های پیش ساخته (تری دی پانل ها) و نیز در صنایع ریخته گری و قالب سازی مصرف میشود.در صنایع ریخته گری از این فوم ها به شکل قالب استفاده شده که مواد مذاب داخل آن ریخته و بعد از آن در اثر حرارت پلی استایرن از بین میرود و قطعاتی با همان شکل حاصل میشود.

قیمت عایق پلی استایرن

اگرچه قیمت نفت خام تاثیر چندانی بر قیمت EPS ندارد، اما در آینده  امکان دارد هر نوسانی در قیمت EPS بر سودآوری تولیدکنندگان پلی استایرن تأثیر بگذارد. به دلیل نوسانات قیمت نفت خام ، تولیدکنندگان استایرن مانند Royal Dutch Shell (هلند) ، Dow Chemical Company (ایالات متحده) و LyondellBasell Industries NV (هلند) سرمایه گذاری بیشتری در زمینه R&D برای کاهش سرمایه گذاری ها و کاهش هزینه های عملیاتی انجام میدهند.

یکی از مزیت های EPS به کار رفته در عایق و بسته بندی خاصیت بی اثر و غیر سمی بودن آن است .این محصول بدون کلروفلوئورکربن (CFC) تولید می شود و آلودگی آن نسبت به سایر مواد رقیب در محیط کمتر است.علاوه بر موارد ذکر شده ، فروشگاه غذای سیار ، ظروف نگهداری گوشت ، گوشت خوک ، ماهی ، صدف یا مرغ معمولا از بسته بندی EPS  استفاده میکنند.

وریا نوین صنعت رهام-خرید پلاستوفوم-قیمت پلاستوفوم-قیمت یونولیت-خرید یونولیت-عایق حرارتی-قیمت عایق حرارتی-عایق حرارتی پلی استایرن-عایق حرارتی پلاستوفوم-قیمت یونولیت
پلی استایرن انبساطی بر اساس نوع محصول به سه گروه زیر تقسیم بندی میشود : ۱.سفید ۲.خاکستری ۳.سیاه . با وجود اینکه EPS سفید مهمترین نوع از بین موارد دیگر است ، اما پیش بینی می شود که میزان مصرف EPS خاکستری در آینده با سرعت بیشتری افزایش یابد. دلیل افزایش مصرف پلی استایرن انبساطی با رنگ خاکستری ، بالاتر بودن خاصیت عایق حرارتی میباشد .

صادرات و واردات پلاستوفوم - یونولیت

یکی از بزرگ ترین تولید کننده های پلی استایرن ، مجتمع انتخاب است که به عنوان وسیع ترین مجتمع تولید پلی استایرن انبساطی خاورمیانه شناخته می شود، در فاز ۲ عسلویه در زمینی به مساحت ۵.۸ هکتار و با ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار تن پلی استایرن انبساطی (EPS) در سال با نام تجاری اسنوا توسط جوانان کشور و نیروهای متخصص شرکت پلی استایرن انتخاب مهندسی، نصب، پیش راه اندازی و راه اندازی شد.

گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب به عنوان یکی از بزرگ ترین مجموعه های اقتصادی- اجتماعی کشور، مجری و سرمایه گذار این پروژه محسوب می شود که پیش از این در صنایع مختلف به ویژه صنعت لوازم خانگی فعالیت داشته و اسنوا به عنوان برند ملی لوازم خانگی ایران، از برندهای این گروه صنعتی و سرمایه گذاری محسوب می شود. طرح افتتاح شده پلی استایرن انتخاب با سرمایه ای بالغ بر ۱۲۰ میلیون دلاری و ۲۵۰۰ میلیارد ریالی به بهره برداری رسید که سرمایه گذاری این پروژه تماماً با آورده نقدی سهامدار پروژه صورت پذیرفته است.افتتاح این طرح که در مسیر جلوگیری از خام فروشی صورت گرفت، واردات این محصول از خارج را به صفر رسانده و ایران را در جایگاه صادرکنندگان این محصول قرار می دهد.شرکت نروژی دانش بنیان AVERIS AS صاحب لیسانس تولید این طرح است که این شرکت دانش بنیان نیز از شرکت های زیر مجموعه گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب محسوب می شود.

این مجتمع پتروشیمی در زمان راه اندازی برای ۲۵۰ هزار نفر-روز اشتغال ایجاد کرده و اکنون با بهره برداری از آن برای ۲۱۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۰۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال زایی گردیده است.

این طرح از آبان ۹۲ آغاز به کار کرد و پس از ۳۶ ماه کار و تلاش، در روز ۱۰ مهر سال ٩۵ بهره برداری از آن به صورت آزمایشی آغاز شد که با افتتاح رسمی پروژه، به سمت تولید با ظرفیت عملیاتی حرکت خواهد کرد.

محصولات پلی استایرن انبساطی این مجتمع پتروشیمی که با برند اسنوا به بازار عرضه می شود، در شش ماه ابتدا تولید تجاری اش به بازار ایران و بیش از ۱۱ کشور از جمله چین، روسیه، ترکیه، آذربایجان، امارات، عمان، کوزوو، آلبانی، بلغارستان، ترکمنستان و افغانستان صادر شده است و اروپا، برزیل، آسیای جنوب شرق، استرالیا، کشورهای آفریقایی و پوشش کامل حوزه CIS در برنامه صادرات قرار دارند.

جمع بندی عرضه و تقاضا

با توجه به بررسی های انجام شده در این گزارش بر روی این طرح ، نکاتی در ادامه آمده است :

  • محصول بررسی شده ، پلی استایرن انبساطی دارای بازار تولید اشباع در ایران بوده و در صورتی که تولید کننده ای به این مجموعه وارد شود ، باید با عنوان صادر کننده ایفای نقش بکند ، زیرا در حال حاضر با کارخانه های فعال نیاز کشور برطرف خواهد شد.
  • با توجه به نیاز روز افزون جهان به تولید این محصول ، اضافه شدن به صف تولید کنندگان برای صادرات سود خوبی در پی خواهد داشت.
  • میزان سرمایه گذاری در این طرح نسبت به تولید سایر مواد پلیمری ، مبلغ کمتری خواهد بود زیرا مواد اولیه با قیمت کم قابل عرضه است.
  • با توجه به اینکه کارخانجات تولید فوم پلی استایرن هیچگونه اثرات زیست محیطی ندارند و همچنین در صورت حمل خوراک در همه نقاط کشور بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی قابل تولید می باشد لذا این طرح، طرح مناسبی برای سرمایه گذاری خواهد بود.
  • دانش فنی این طرح به راحتی در دسترس می باشد.
  • تولید کننده های عایق پلی استایرن انبساطی ، باید ضوابط مربوط به وزارت مسکن و شهرسازی را در تولید این محصول مدنظر قرار داشته باشند لذا باید دقت کرد که دانش فنی خریداری شده این ضوابط را ارضا نماید و این نکته کلیدی ترین نکته در تولید این محصول می باشد.

نویسنده

مریم السادات شاهچراغی - کارشناس مهندسی شیمی

محصولات پیشنهادی رهام صنعت

مطالب مرتبط